 Necesarul de forta de munca pentru 2008 este estimat la 150.000 de oameni în domeniul constructiilor. Acesta va fi acoperit cu personal din tarile asiatice, precum India, China si Pakistan, si chiar din tarile din fosta Iugoslavie. Deficitul de forta de munca din domeniul constructiilor a determinat patronatele sa majoreze substantial salariile muncitorilor. Astfel, salariul minim brut din domeniu va creste, in 2008, de la 500 lei la 570 lei. Acest nivel a fost negociat de patronatele si sindicatele din sector, a declarat, ieri, presedintele Asociatiei Române a Antreprenorilor în Constructii (ARACO), Laurentiu Plosceanu. Potrivit presedintelui Federatiei Sindicatelor din Contructii „Familia“, Dan Cristescu, salariul mediu va ajunge la 1.500 de lei, un muncitor din constructii avand posibilitatea unui venit de pana la 2.500 de lei. „In sector se fac investitii importante si s-a ajuns sa fie bani foarte multi si foarte putina forta de munca. Oricum, ne pregatim sa aducem munctori in constructii din piata limitrofa, din Turcia Orientala, India si, in final, China“, ne-a declarat Dan Cristescu. Patron
atele din domeniu sustin ca, pana la finele anului viitor, salariul minim brut ar putea ajunge pâna la 800 de lei pe luna. Anul acesta rata de crestere a remuneratiilor a fost de 22-23%.
„Trebuie sa corelam aceasta crestere de salariu cu productivitatea. Marea majoritate a firmelor au tehnologia adusa, acum problema este ca forta de munca sa fie adaptata cerintelor acesteia“, a mentionat Laurentiu Plosceanu, presedintele ARACO. Acesta a precizat ca salariile din constructii vor continua sa creasca, tinta vizata de patronate fiind atingerea nivelului mediu din Polonia si Ungaria pâna în anul 2009. Salariul mediu în cele doua state este de 600-650 de euro pe luna. Datele ARACO arata ca ponderea costului cu forta de munca în costul total al produsului final se situeaza între 5% si 22%, în timp ce materialele de constructii reprezinta 40-55% din total.
Intårzieri si proiecte nefinalizate Conform estimarilor, piata constructiilor din România va depasi nivelul de zece miliarde de euro în acest an, urmând ca în 2008 valoarea acesteia sa se majoreze cu cel putin 20%, a afirmat, ieri, vicepresedintele Patronatului Societatilor din Constructii, Razvan Niculescu-Aron. Acesta a adaugat ca piata va creste pe fondul majorarii volumului de constructii si al proiectelor deja avizate.
Potrivit Asociatiei Române a Antreprenorilor de Constructii, piata constructiilor a atins anul trecut nivelul de sapte miliarde de euro. O parte din proiectele imobiliare care au fost anuntate în România risca sa nu fie finalizate, deoarece firmele de constructii nu au suficiente resurse umane si tehnice sa realizeze lucrarile, a declarat presedintele ARACO, Laurentiu Plosceanu. „Exista riscul supraîncalzirii pietei, pentru ca firmele de constructii nu pot face fata lucrarilor pe care le-au contractat. Am semnale de firme de constructii care îmi spun ca nu pot sa execute toate proiectele, pentru ca nu dispun de forta de munca necesara si de suportul tehnic pentru a putea realiza lucrarile“, a spus Plosceanu. El a precizat ca în aceste conditii firmele îsi vor selecta foarte drastic licitatiile la care vor participa.
Pe de alta parte, Plosceanu a explicat ca lipsa fortei de munca poate fi rezolvata în mare parte prin cresterea salariilor. „Daca în urmatorii doi ani nu reusim sa aducem nivelul salariului din domeniul constructiilor din România la nivelul celui din Ungaria si Polonia vom construi în continuare cu ce avem“, a precizat Plosceanu. „Deja sunt firme care au apelat la forta de munca din aceste state. Probabil ca în perioada urmatoare vor fi din ce în ce mai multe firme care vor aduce personal din strainatate pentru a acoperi deficitul de pe piata“, a mai spus Plosceanu. El a aratat ca în perioada urmatoare Asociatia va negocia cu firmele de constructii din Macedonia, în vederea subcontractarii fortei de munca din aceasta tara.
Claudia Marcu |