Anul viitor, antreprenorii vor avea nevoie de inca 150.000 de muncitori. O parte dintre proiectele imobiliare care au fost anuntate in Romania risca sa nu fie finalizate, pentru ca firmele de constructii nu au suficiente resurse umane si tehnice sa realizeze lucrarile, sustin specialistii din constructiii. Pentru anul 2008, necesarul de forta de munca este estimat la 150.000 de oameni in domeniul constructiilor, care va fi acoperit, in mare parte, cu personal din tarile asiatice si din fosta Iugoslavie.
„Firmele de constructii nu pot face fata lucrarilor pe care le-au contractat. Am semnale de la firme de constructii care imi spun ca nu pot sa execute toate proiectele pentru ca nu dispun de forta de munca necesara si de suportul tehnic pentru a putea realiza lucrarile”, a declarat Laurentiu Plosceanu, presedintele Asociatiei Romane a Antreprenorilor in Constructii (ARACO).
„In urmatoarele sase luni, in Romania vor sosi circa 8.000 de muncitori din China, India, Pakistan, Republica Moldova si Turcia”, a anuntat si Roxana Prodan, presedintele patronatului firmelor de intermediere a fortei de munca.
Antreprenorii au insa si o alta varianta: de teama ca, din Romania, asiaticii vor invada Europa, ei intentioneaza sa incheie contracte nu direct cu oamenii, ci cu firme de constructii din tarile respective. Acestea ar urma sa subcontracteze proiectul, contribuind cu forta de munca. In perioada urmatoare, ARACO va negocia cu firmele de constructii din Macedonia, in vederea subcontractarii fortei de munca din aceasta tara.
Salariul minim, 570 de lei
Chiar daca va creste de anul viitor cu 27%, salariul este in continuare prea mic pentru a fi motivant. „In urma negocierilor cu sindicatele, am stabilit ca salariul minim va fi de 570 de lei lunar si se va aplica incepand cu luna decembrie a acestui an sau din ianuarie anul viitor si va fi valabil pentru 2008”, a spus Plosceanu.
Pana la finele anului viitor, salariul minim brut ar putea ajunge pana la 800 de lei pe luna. Anul acesta, rata de crestere a remuneratiilor a fost de 22%-23%. Salariile din constructii vor continua sa creasca, tinta vizata pana in anul 2009 fiind atingerea nivelului mediu din Polonia si Ungaria, de 600-650 de euro pe luna.
PRETURI ARTIFICIALE
Profit de peste 100% pentru dezvoltatori
Daca mana de lucru e inca ieftina, materialele de constructie sunt prea scumpe, iar preturile de vanzare exagerate - aceasta este concluzia reprezentantilor firmelor de constructii.
„Pretul unui metru patrat de constructie este de 600-700 de euro, iar dezvoltatorii vand locuintele cu 3.000-4.000 de euro pe metrul patrat. Daca nu se va echilibra aceasta marja a profitului, atunci vor aparea dezechilibre pe piata si nu vor mai avea cu cine sa construiasca”, a avertizat Laurentiu Plosceanu.
In plus, materialele de constructie sunt din ce in ce mai costisitoare - numai pana la sfarsitul acestui an, scumpirile inregistrate au fost de 20%.
Teodora Trandafir |