Cei mai multi baimareni nu respecta nicio regula de urbanism atunci cand isi vopsesc imobilele. Apropierea sezonului rece i-a facut pe multi baimareni sa-si izoleze termic apartamentele, iar acest lucru a presupus, in cele mai multe cazuri, schimbarea fatadelor blocurilor. Din pacate insa lucrarile s-au facut haotic, astfel incât unele blocuri au fost zugravite si cu mai mult de trei culori.
Unii proprietari au incercat sa pastreze culorile originale ale fatadelor. Altii insa au ales culorile dupa bunul plac fara a se gandi ca imobilul ar trebui sa fie vopsit in ansamblul sau cu aceeasi culoare.
In cartierul Garii, de exemplu, cartier cu blocuri ridicate pe vremea comunismului, din prefabricate, fara izolatie termica, aproape fiecare bloc este zugravit diferit. Muncitorii care lucreaza de zor la fatada unui bloc de pe strada Matei Basarab spun ca e necesar ca doar vecinii sa se inteleaga intre ei si sa decida ce culoare aleg.
„Nu le trebuie autorizatie de la primarie, decât daca vor sa schimbe fatada. Dar daca se inteleg toti la aceeasi culoare, nu e niciun fel de problema”, spune seful de echipa al unui santier de pe strada amintita, care insa nu a vrut sa-si spuna numele.
Nu de aceeasi parere este Silvestru Vele, seful unei scari din blocul vecin de pe aceeasi strada. „Noi am incercat sa pastram fatada in culorile originale. Dar in cealalta scara au facut cum au vrut ei. Eu cred ca a venit mesterul si s-au inteles cu el la un pret mai mic, iar el o fi folosit culoarea din care a avut mai mult. Dar asta nu e treaba”, spune Vele. Acesta mai afirma ca exista un proiect conform caruia primaria ar fi urmat sa se ocupe de zugravirea blocurilor din cartierul Garii, insa oamenii nu pot sa astepte pâna când vor fi bani pentru asta.
Trecatorii nu sunt incântati intotdeauna de ceea ce vad. „Orice persoana cu un pic de gust estetic isi da seama ca aceasta abundenta de culori este obositoare si deloc de bun-gust. Cred ca ar trebui sa existe anumite reglementari privind aceasta situatie, asemanatoare celor din strainatate”, spune baimareanca Doina Ferent.
Primaria ridica din umeri
Rodica Pandi, directorul Directiei de urbanism in cadrul Primariei Baia Mare, spune ca pentru a schimba fatada blocurilor este nevoie de o autorizare din partea Directiei de urbanism.
„In mod normal, pentru a schimba orice la fatada blocului, chiar si culoarea, este nevoie de o autorizare. Dar, in general, cei care se ocupa de acest aspect au aceste autorizari. Lipsa acestei autorizatii duce la amenzi incepând de la 3.000 de lei”, a declarat ea. Aspectul exterior al multor blocuri din Baia Mare demonstreaza insa ca urbanistii primariei nu sunt foarte exigenti cu proprietarii care zugravesc imobilele.
Angela Sabau
|