Prigoana impotriva centralei de apartament01/08/2006 

Vecinii pe verticala devin cruciali cand vine vorba despre instalarea centralelor de apartament.

 

Cine va dori sa se debranseze de la reteaua centralizata de incalzire va avea nevoie, incepand cu luna martie a anului viitor, de acordul vecinilor de pe verticala, se arata in Legea serviciului public de alimentare cu energie termica, publicata in Monitorul Oficial.

Pana acum, era nevoie de acordul vecinilor de pe palier, precum si al asociatiei de proprietari. In plus, pentru debransare trebuie anuntat RADET sau societatea locala similara si autoritatea administratiei publice locale. Conform legii, debransarea nu se poate realiza in timpul sezonului rece.

Bete in roate

Debransarea in masa de la sistemul centralizat de incalzire nu a fost pe placul autoritatilor pentru ca instalarea de centrale termice a pus in pericol societatile locale de furnizare de apa calda si caldura.

 Astfel, guvernul Nastase a interzis debransarea individuala si le-a pus bete in roate tuturor celor care si-au instalat centrale de apartament. Asta, in conditiile in care membrii cabinetului recunosteau ineficienta sistemului.

Ca sa se debranseze, un locatar trebuia sa vina cu un proiect care sa reconsidere toata tevaria din bloc. O alta masura a fost aceea potrivit careia evacuarea gazelor arse sa se realizeze printr-un cos care sa depaseasca inaltimea blocului si la care s-ar bransa toate centralele de pe aceeasi coloana.

Din punct de vedere tehnic, acest lucru s-ar fi putut produce doar dupa realizarea unui nou proiect, ceea ce insemna o cheltuiala suplimentara. Guvernul Tariceanu a renuntat la aceasta prevedere, dar a pastrat hartogaraia aferenta obtinerii de aprobari.

Debransari pe capete

Un apartament din patru a fost debransat de la sistemul de furnizare a energiei, releva raportul „Termia 2006”, realizat de portalul national de administratie publica.

Conform documentului, peste 20% din orasele mari au renuntat partial sau in totalitate la serviciile regiilor locale de termoficare.
Locuitorii oraselor Baia Mare, Sf. Gheorghe, Satu Mare si Slatina au renuntat in totalitate la regiile locale de termoficare, iar cei din Tg.-Jiu, Slobozia, Calarasi, Sibiu, Alba-Iulia si Zalau, in proportie de peste 85%.

In Bucuresti, dintr-un total de 600.000 de apartamente s-au debransat 42.000.

Drumul de la debransare la centrala termica

Pentru ca nu au reusit sa convinga populatia ca sistemul centralizat de incalzire este cel mai bun, societatile locale de caldura au inventat tot felul de taxe si aprobari.

In felul acesta, debransarea unui apartament a devenit mai scumpa decat instalarea unei centrale termice. Cine vrea sa scape de acest sistem va trebui sa contacteze o firma agreata de Ministerul Transporturilor si Lucrarilor Publice si de regia locala de termoficare pentru realizarea unui proiect de debransare care costa aproximativ 1.500 de euro.

 In plus, se platesc 250.000 de lei vechi pentru primul calorifer debransat si 50.000 pentru urmatoarele. RADET va verifica respectivul proiect pentru care va solicita o taxa de 300.000 de lei vechi.

Pentru instalarea unei centrale termice pe gaz trebuie contactata o firma autorizata de Autoritatea Nationala de Reglementare in Domeniul Gazelor Naturale.

Cea mai ieftina centrala si instalarea ei nu costa mai mult de 1.000 de euro. In conditiile in care o instalare de centrala termica nu se poate face fara debransare, inseamna ca un locatar trebuie sa scoata din buzunar minimum 2.500 de euro.

Cristian Matache

Sursa: Evenimentul Zilei
Vezi stirile din   din data 
 Calendar (zz/ll/aaaa) 
Mai multe stiri imobiliare
• ( 13/02/2007 ) CONSTRUCTII: Moda americana prinde in Romania: fatada din PVC
• ( 07/02/2007 ) CONSTRUCTII: Calorifere. Fonta, aluminiu sau otel?
• ( 05/02/2007 ) CONSTRUCTII: Retea termica noua cu bani de la stat
• ( 31/01/2007 ) CONSTRUCTII: Termopanul – peste lemn la eficienta termica
• ( 31/01/2007 ) CONSTRUCTII: PVC-ul, cel mai profitabil la geam
• ( 19/01/2007 ) CONSTRUCTII: 1000 de euro pentru casa fara zapada
• ( 06/11/2006 ) CONSTRUCTII: Vila la cheie sau pe cont propriu?
• ( 01/11/2006 ) CONSTRUCTII: Perete din caramizi de sticla? Il fac eu!
• ( 11/09/2006 ) CONSTRUCTII: Consolidare cu forta
• ( 11/09/2006 ) CONSTRUCTII: Drumul de la schita la casa dureaza sase luni
• ( 28/08/2006 ) CONSTRUCTII: Caramida si BCA-ul se lupta pe viata si pe buzunare
• ( 01/08/2006 ) CONSTRUCTII: Prigoana impotriva centralei de apartament
• ( 31/07/2006 ) CONSTRUCTII: Inca 16 blocuri-turn in Bucuresti
• ( 31/07/2006 ) CONSTRUCTII: Piscina de la NASA cu 9.000 de euro
• ( 24/07/2006 ) CONSTRUCTII: UE intareste cimentul din case
• ( 17/07/2006 ) CONSTRUCTII: Pe peretele locuintei, argila este mai scumpa decit aurul
• ( 17/07/2006 ) CONSTRUCTII: Casa-supliment, mai ieftina cu 20%
• ( 10/07/2006 ) CONSTRUCTII: Casa-instant la pret redus
• ( 10/07/2006 ) CONSTRUCTII: Bani pentru mansarda la bloc
• ( 04/07/2006 ) CONSTRUCTII: Bucurestiul nu sta bine la mansarda
• ( 03/07/2006 ) CONSTRUCTII: Radiografia blocurilor din Epoca de aur
• ( 12/06/2006 ) CONSTRUCTII: Termopanul - taxa pe caldura si pe liniste
• ( 06/06/2006 ) CONSTRUCTII: Varianta „mesterul“ vs „casa de firma“
• ( 01/06/2006 ) CONSTRUCTII: 300 de milioane de euro investiti in spatiile de logistica
• ( 29/05/2006 ) CONSTRUCTII: Terenurile ieftine–oua kinder
• ( 29/05/2006 ) CONSTRUCTII: PROIECTUL SAPTAMINII. Casa portabila cu 16.000 de euro
• ( 29/05/2006 ) CONSTRUCTII: Casa din lemn sau din caramida?
• ( 03/03/2006 ) CONSTRUCTII: Cartier rezidential la marginea Ploiestiului
• ( 08/12/2005 ) CONSTRUCTII: Investitie de doua milioane de euro intr-o statie ecologica de betoane la Targu Mures
• ( 04/10/2005 ) CONSTRUCTII: Investitii de 16 milioane de euro in noi proiecte rezidentiale
Pagina 7 / 8
<<<12345678>>>