Numarul autorizatiilor de construire pentru cladiri rezidentiale eliberate în primele trei luni ale anului a crescut cu 13,1% fata de perioada similara a anului trecut, ajungand la 11.806, a comunicat, ieri, Institutul National de Statistica (INS). Cele mai importante cresteri în primul trimestru au fost în regiunile Bucuresti–Ilfov, Nord-Vest, Sud-Muntenia si Centru, se arata într-un comunicat al INS. Aproapte jumatate din autorizatiile de constructie au fost eliberate in martie, respectiv 5.299 autorizatii de construire pentru cladiri de locuinte. Conform statisticilor INS, din totalul autorizatiilor eliberate în martie 62,8% au fost pentru zona rurala. Pe regiuni, cele mai importante cresteri s-au înregistrat în Bucuresti - Ilfov, Nord-Est, Sud-Muntenia, Nord-Vest si Sud-Vest Oltenia. F. A. |