Primele executari silite in programul „Prima casa” 12/03/2010 
VICTIME. Până la finele acestei luni, unul sau doi români care au achiziţionat o locuinţă prin programul guvernamental ar putea rămâne fără ea din cauza neachitării ratelor la instituţiile de finanţare.

În mai puţin de opt luni de la lansarea programului „Prima casă”, apar şi primele victime. Potrivit şefului Fondului Naţional de Garantare a Creditelor pentru IMM-uri (FNGCIMM), Aurel Şaramet, în următoarea perioadă vor exista una sau două plăţi de garanţii pentru că sunt persoane care nu-şi mai pot plăti ratele pentru „Prima casă”.
 
El a spus că statul a pus pe ultimul loc executarea silită a unui proprietar de casă. În schimb, dacă persoana aflată în dificultate financiară nu mai poate plăti ratele, poate merge la bancă să discute o soluţie, mai ales că şi în acest program se poate vorbi de reeşalonarea datoriei.

Încă 10 zile de aşteptare

Deşi a fost stopat pe 15 februarie, pentru a fi modificat, programul „Prima casă” încă mai întârzie pentru anumite segmente. Astfel, persoanele care vor să obţină un credit prin acest program pentru a-şi construi o casă vor trebui să mai aştepte încă 10 zile, potrivit lui Aurel Şaramet.

Pentru acest segment al „Primei case 2”, Fondul acordă garanţie de până la 71.250 de euro, dar numai persoanelor care se asociază în grupuri de cel puţin şapte membri. Întârzierea este cauzată de anumite probleme ce ar putea să apară în cazul în care unul dintre cei şapte asociaţi nu va mai dori sau nu va mai putea să-şi plătească ratele.
 
„Sunt probleme juridice care trebuie clarificate, de aceea va mai dura încă maximum 10 zile până vom putea acorda garanţii şi pentru acest plafon. În principiu, dacă unul dintre cei cel puţin şapte asociaţi nu va mai putea plăti, Fondul va plăti garanţia astfel încât proiectul să nu sufere întârzieri”, a spus Şaramet.

300 de dosare pe zi

Pe de altă parte, pentru „Prima casă 2”, încă de ieri Fondul a primit primele dosare, care au venit de la BRD. La ora actuală, Fondul poate gestiona 300 de dosare pe zi.

„Dacă în primele zile vor veni mai mult de atât şi vor fi întârzieri, îi rugăm pe beneficiari să dea dovadă de puţină răbdare pentru că nici un dosar nu se va pierde”, a afirmat Aurel Şaramet.

El a mai adăugat că, la un ritm de 200 de dosare pe zi, Fondul poate oferi soluţionarea unui dosar în maximum 3 zile. Din discuţiile cu ofiţerii de credite, aprobarea unui dosar pentru un credit „Prima casă” poate ajunge şi până la mai bine de o lună.

"Dacă unul dintre cei şapte asociaţi nu va mai putea plăti, o va face Fondul pentru a nu întârzia proiectul.“

AUREL ŞARAMET, preşedintele FNGCIMM





GARANTATE

16.500 de case luate prin program
  • Până pe 9 martie, Fondul dăduse garanţii pentru peste 16.500 de dosare, cu o valoare a acestora de aproape 700 de milioane de euro, în timp ce valoarea tranzacţiilor susţinute a depăşit 803 milioane de euro.

  • Cele mai multe dosare au venit din Bucureşti, aproape 5.300, cu o valoare de 258 de milioane de euro. Următoarele zone ca număr de dosare au fost Cluj, cu 1.231 (46 de milioane de euro), şi Timiş, cu 913 dosare aprobate.
Apartamentele cu două camere, la mare căutare
  • Peste jumătate din dosarele care au fost aprobate de bănci pentru finanţare solicitau credit pentru un apartament cu două camere (52,1%), în timp ce numai un sfert dintre solicitanţi au luat o locuinţă cu trei camere. Garsoniere au cerut numai 15,3% dintre clienţii băncilor, în timp ce apartamentele cu 4 camere au o pondere de doar 3,9%.

  • Majoritatea copleşitoare a românilor din program şi-au achiziţionat o casă mai veche de 2007. Dacă aceştia au avut o pondere de 72%, restul de 28% au cerut aprobări pentru case făcute după 2008, potrivit datelor furnizate de Fond.
  • La nivelul lunii septembrie, aproape o treime din dosare erau trimise înapoi de la Fond, fiind respinse din cauza lipsei unor documente. „28% din dosare erau respinse la nivelul lunii septembrie, acum ne aşteptăm la un procent mult mai mic, de doar 3-4%”, a declarat Aurel Şaramet.

"Prima casă 1"
  • Transmitere solicitări de garantare prin curier/poştă cu durata -2 zile
  • Durata de prelucrare a solicitării la Fond de 5 zile
  • Control individual asupra solicitărilor de garantare la nivelul fiecarei instituţii implicate
  • Preluarea dificilă a vârfurilor de sarcină
  • Comunicare între bănci şi Fond prin mijloace eterogene de comunicaţie, gestionată individual
"Prima casă 2"
  • Transmitere instantanee de solicitări de garantare prin formular electronic
  • Durata de prelucrare a solicitării la Fond de 1-4 zile
  • Control comun asupra solicitărilor de garantare prin acces la aceeaşi resursă de informaţie
  • Preluarea eficientă a vârfurilor de sarcină
  • Comunicare între bănci şi Fond gestionată centralizat cu jurnalizarea automată a istoricului comunicărilor
Paul Barbu
Sursa: Evenimentul Zilei
Vezi stirile din   din data 
 Calendar (zz/ll/aaaa) 
Mai multe stiri imobiliare
• ( 04/04/2022 ) STIRI IMOBILIARE: De ce Pot Aparea Fluctuatii Mari la Pretul Apartamentelor de Vanzare din Craiova?
• ( 28/03/2022 ) STIRI IMOBILIARE: Ce Poate Creste Numarul de Cereri pentru Casele de Vanzare din Craiova?
• ( 15/12/2020 ) AFACERI IMOBILIARE: Care Sunt Cele Mai Cautate Terenuri De Vanzare De Catre Investitori?
• ( 07/12/2020 ) STIRI IMOBILIARE: Cum Se Pot Depista Si Evita Anunturile Dubioase Pentru Inchirieri Garsoniere?
• ( 02/12/2020 ) STIRI IMOBILIARE: Cum Arata Anunturile Imobiliare Adaptate La Situatia Actuala
• ( 23/11/2020 ) STIRI IMOBILIARE: Care Sunt Cele Mai Des Cautate Imbunatatiri De Catre Clienti La Apartamente De Inchiriat?
• ( 16/11/2020 ) AFACERI IMOBILIARE: Cum Functioneaza Anunturile Imobiliare Craiova?
• ( 09/11/2020 ) STIRI IMOBILIARE: Evolutia Preturilor Imobiliare Craiova Si Trenduri Post Pandemie
• ( 02/11/2020 ) STIRI IMOBILIARE: Care Sunt Riscurile La Care Se Expun Cei Care Ofera Garsoniere De Inchiriat?
• ( 26/10/2020 ) STIRI IMOBILIARE: Cum Se Pot Interpreta Anunturile Imobiliare
• ( 19/10/2020 ) AFACERI IMOBILIARE: Ce Ar Trebui Sa Verifice Oricine Cauta Garsoniere De Vanzare?
• ( 12/10/2020 ) AFACERI IMOBILIARE: Cum se Poate Creste Valoarea Unui Imobil de Vanzare
• ( 05/10/2020 ) AFACERI IMOBILIARE: De Ce Trebuie Tinut Cont Atunci Cand Se Cauta Case De Vanzare La Tara?
• ( 28/09/2020 ) AFACERI IMOBILIARE: Ce Trebuie Sa Stie Oricine Cauta Apartamente De Vanzare
• ( 21/09/2020 ) STIRI IMOBILIARE: Cum va Evolua Piata Imobiliara in Craiova in 2020
• ( 14/09/2020 ) AFACERI IMOBILIARE: Cum Se Negociaza O Chirie
• ( 07/09/2020 ) AFACERI IMOBILIARE: Cum Ar Trebui Sa Arate Anunturile Imobiliare Pentru A Gasi Un Client Cat Mai Repede?
• ( 17/08/2020 ) AFACERI IMOBILIARE: Cum Se Poate Construi Un Portofoliu Puternic?
• ( 12/08/2020 ) AFACERI IMOBILIARE: Cum sa iti generezi venituri pasive
• ( 06/08/2020 ) AFACERI IMOBILIARE: Sfaturi Pentru Alegerea Unei Agentii Imobiliare
• ( 04/08/2020 ) AFACERI IMOBILIARE: Cumpararea Sau Inchirierea - Care Este Cea Mai Buna Varianta In Cazul Garsonierelor?
• ( 13/01/2020 ) STIRI IMOBILIARE: Anul 2019 a fost anul cu cele mai multe constructii de blocuri noi in Craiova
• ( 31/10/2019 ) STIRI IMOBILIARE: Craiovaimobiliare.ro se reinventeaza Anunturile se posteaza GRATUIT
• ( 29/10/2019 ) AFACERI IMOBILIARE: De ce sa alegi Craiovaimobiliare.ro?
• ( 03/07/2013 ) AFACERI IMOBILIARE: Liviu Tudor, cel mai mare proprietar roman de birouri: Ca investitor trebuie sa fii in Romania dupa criza. Va fi enorm de construit
• ( 02/07/2013 ) STIRI IMOBILIARE: Managerii estimeaza cresteri in toate sectoarele economice, pana in luna august
• ( 02/07/2013 ) STIRI IMOBILIARE: Basescu: Sunt ingrijorat privind liberalizarea achizitiei de terenuri
• ( 02/07/2013 ) PROGNOZA METEO: VREMEA va fi predominant frumoasa. PROGNOZA METEO pentru miercuri si joi
• ( 26/06/2013 ) AFACERI IMOBILIARE: Proprietarii Global City Business Park, ocupat 50%: Am fost penalizati pentru lipsa metroului
• ( 26/06/2013 ) CASA SI GRADINA: Plante aromatice - Rozmarinul (Rosmarinus officinalis)
Pagina 1 / 81
<<<12345678910>>>